Savasaş - Sakarya

 

 

1) KUMLAMA ÜNİTESİ *

Vagon yüzeyindeki boya, astar gibi maddelerin temizlenip, vagonun boyaya uygun hale getirildiği yer

2) BOYAMA ÜNİTESİ *

Vagonun sandığının boyama asansörüyle, eşit yüzey kalitesi sağlayarak boyamasının yapıldığı yer

3) İMALAT ve ONARIM ATÖLYESİ *

 • Komponent Montajı
  Vagon sandığının iç ve dış tüm komponentlerin montajının yapıldığı yer
   
 • Elektrik
  Vagon sandığının iç ve dışta tüm elektrik sistemi montajının ve modern cihazlar ile ölçme testlerinin yapıldığı yer
   
 • Fren
  Vagonun firen sistemninin yapıldığı yer
   
 • İklimlendirme
  Vagonun iklimlendirme sisteminin yapıldığı yer

4) BOJİ İMALAT ATÖLYESİ *

Boji imalat ve montajının yapıldığı yer

5) KALİTE KONTROL *

Hem boji, hem vagon için gözle ve teknik donanımla yapılan kontrollerdir. Nihayi sevkten önce gözle ve teknik donanımla hassas kontrollerdir.


1) KUMLAMA ÜNİTESİ

SKW-30 Siklonlu Tip Kumlama Ünitesi

En                    :   6.000 mm

Boy                  : 30.000 mm

Yükseklik         :   6.000 mm

22.000 m3/h hava miktarı-450 m3/ dakika emme gücü bulunan ıslak tip toz arıtma siklon sistemi sayesinde yasal oran 20 mg olmasına rağmen 0,5 ile 0,9 mg. arası artı toz oranı tespit edilmektedir.

Çevreye duyarlı olan emme sistemi tozların su ile arıtılması sayesinde sistemin üniversal olarak kullanılmasına olanak tanımaktadır. Ayrıca personel kumlama yaparken özel elbisesini ve temiz hava regülatörünün bağlandığı (K) panorama tipi koruyucu maskesini kullanarak kumlama yapmaktadır. Bu sistemler sayesinde kumlama ünitesi İçerisinde kumlama yapan personelin sağlığı için ve soluduğu hava için yüksek standart sağlanmaktadır.  Kumlama sisteminde mevcut bulunan 2 adet nozulla grid denilen çelik granüller kullanılarak vagon yüzeyindeki boya, astar vb. gibi maddeler temizlenir ve boya yapabilmek için istenen yüzey kalitesine ulaşılır. Bu sistem sayesinde 2 günde bir vagon kumlanarak boyaya hazır hale getirilir.

2) BOYAMA ÜNİTESİ

DSSV-30Boyama Ünitesi

En                    :   6.000 mm

Boy                  : 30.000 mm

Yükseklik         :   5.500 mm

Boyama ünitesi 2x35.000 m3/h lık temiz hava fan santrali, 2x34.500 m3/h lık egzost hava fan santrali ve 0,40 m/sn lik hava hızı ile tavan filtre kaset ve planum sistemi kullanılarak tozların filtre ile arınmasını sağlar. Kaset sisteminin özel tasarımı sayesinde filtrenin % 99 verimde kullanılmasına olanak tanınmaktadır. Tavan filtre kaset ve planum sistemi 112/600 tipidir.

Hava miktarı/basma gücü     : 920 pa

Geçen toz miktarı                  : >10 micron

Toplam filtre alanı                 : 150 m2

Toplam tavan alanı                : 180 m2

35.000 m3/h hava miktarı ve 583 m3/dakika emme gücü olan temiz hava sistemi (DCU 35 tipi) ve DCT-2 torba filtre tertibatı sayesinde hem çevreye zarar verilmemiş hem de personelin rahat rahat çalışabileceği bir havalandırma sağlanmış olmaktadır.

110/140 -246 kw 94,6/120,4-211,6 Mca/h gücündeki brülör sayesinde +70 dereceye kadar ısıtılabilen fırında boyanan vagon 1 günde kurutulmaktadır.  Bu da hem zaman kazanmak hem de boya kalitesinin artması açısından çok önemlidir. Boyama kabininde (Wall-Lift) duvar tipi boyama asansörü kullanılarak hem boya yapan personel için büyük kolaylık hem de her yüzeyin eşit şekilde boyanması ile boya kalitesi sağlanmaktadır.

3) İMALAT ve ONARIM ATÖLYESİ

 • Komponent Montajı
  Vagon sandığının dışta; yan ve arka kapılar, cer paketleri, tanponlar, vagon etekleri, basamak montajlarının, içteki; su tesisatı, wc/duş, koltuk/yatak, kapı, kaplamalar, duvarlar, panller ve benzeri komponentlerin montajının yapıldığı atölyedir. İmalat atöleysinde aynı anda 12 vagon, onarım atölyesinde aynı anda 4 vagon sandığı komponent montajı yapılabilir. Donanımlı teknik ekip ve verimliliğin en üst seviyede olmasını sağlayan teknik makine ve techizat ile işçilik kalitesinin en üst seviyelere çıkartılması sağlanmaktadır. 
   
 • ELEKTRİK
  Vagon sandığının dışında ve içinde tüm kablaj ve elektrik ekipmanlarının montajının yapıldığı atölyedir. Her aşamada deneyimli teknik personel ve son derece hassas ekipmanlar ile yapılan bu montaj belkide vagon sandığına gerçek anlamda hayat veren en önemli işlemdir.
   
 • FREN
  Yolcu güvenliğinin tüm montaj adımları içinde en üst seviyelere çıktığı Fren tesisatı montajının son derece titizlikle yapıldığı ve test edildiği atölyedir.
   
 • İKLİMLENDİRME
  Vagon sandığının iklimlendirme sisteminin montajının ve testlerinin yapıldığı atölyedir.

4) BOJİ İMALAT ATÖLYESİ

Son derece iyi organize olmuş, 25 tonluk tavan vinçlerinin ve 50 Tonluk dijital göstergeli pres ile deteklenmiş Boji İmalat Atölyesinde Uluslararası standartlara, TSI, UIC ve EN15085’e uygun sertifikalı Y32 tip boji üretimi yapılmaktadır.

5) KALİTE KONTROL

Kalite kontrol, SAVASAS’ın sahip olduğu ISO 9001 güvence sistemiyle kayıt altına alınmış kontrol adımlarından oluşmaktadır. Tanımlı her montajın adımından sonra ilgili kişilerce montajın uygunluğu kontrol edilerek kayıt altına alınır.

 • Cihazlarla: 
  Hassas kontroller deneyimli test ekiplerimiz  tarafından modern cihazlarla yapılır.
   
 • Gözle kontrol:
  Kontroller deneyimli  kontrol elemanları tarafından montaj uygunsuzlukları ve birbirini etkileyen montajların nihai durumlarının kontrolü ve uygunsuzluk varsa giderilmesi yöntemiyle yapılır.

Kalite kontrol birimince yapılan testler

 • Vagon yağmurlama testi:
  Vagonun yüksek basınçlı çok noktadan püskürtmeli test alanına sokulmasıyla yapılır. Doğadaki en sert koşulların simule edildiği testte uygunsuzluklar tespit edilerek giderilir.
   
 • Vagon di elektrik ve topraklama testi:
  Bu testte vagon elektrik tesisatında oluşabilecek kaçak, ezilmiş veya sıyrılmış kabloların tespiti yapılır gelecekte oluşabilecek kaçakların önlemi alınır. Test her kablonun kalınlığı ve kalitesine göre taşıyabileceği güç yüküne göre voltaj verilerek yapılır.
   
 • İklimlendirme testi:
  Vagonun soğutma ve bunu algılaya bilmesini kapsar.
   
 • Fren testi:
  Fren hattı sızdırmazlık testi, Ana rezervuar  hattı sızdırmazlık testi, Fren silindir hattı sızdırmazlık testi
   
 • Kapı testi:
  Kapıların açılıp kapanmasında tehlike switchleri ve işlev kontrolleri ve haberleşme senkronizasyonu kontrol edilir.
   
 • Sıhhi tesisat:
  Vagonun montajı aşamasında sızdırmazlık testi yapılan tesisat montaj sonrası su doldurularak termosifon hidrofor ve armatürlerin işlevleri kontrol edilir.